YGS 2017: Türkçe - Tarih - Coğrafya - Felsefe - Din Kültürü - Matematik - Geometri - Fizik - Kimya - Biyoloji
TYT SorularıYKS SorularıYGS SorularıLYS Soruları
TYT Soruları

2015 YGS başvuruları başladı

2015 ygs başvuru tarihleri, 2015 ygs başvurular ne zaman? ÖSYM Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 2015 için başvurular bugün (5 Ocak) başladı. Başvurular 19 Ocak'ta sona erecek.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için başvurular bugün başladı. Başvurular 19 Ocak'ta sona erecek. Adaylar, YGS başvurusu için 50, sınavsız geçiş için 15 TL yatıracak. ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna verilen süre içinde, "www. osym.gov.tr" internet adresinden erişebilecek. Son sınıf öğrencileri, başvuruyu kendi okulundan yapabilecek. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 19 Ocak saat 23.59'da sona erecek. YGS, 15 Mart Pazar günü tek oturumda yapılacak.

Kimler başvurabilir?

2015-2016 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2015-ÖSYS'ye başvuru yapmak zorundadır.

2015-ÖSYS'de, YGS'ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da 2015-ÖSYS başvurularını başvuru süresi içinde yapmak zorundadırlar.

2015-ÖSYS Aday Başvuru Formu nasıl doldurulacak?

Aday Başvuru Formundaki alanların doldurulmasına ilişkin açıklamalar sırasıyla ve aynı başlıklar kullanılarak kılavuzda verilmiştir. Bu açıklamalar dikkatle okunduktan sonra doldurma işlemine geçilmelidir. Form, başvuru işleminin kolay ve doğru yapılmasına yardımcı olacağı için bu forma yazılanlar okunaklı olmalıdır. Formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması adayın sorumluluğundadır. Kimlikle ilgili bilgi alanlarına, adayın nüfus cüzdanında yer alan bilgiler değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan yazılacaktır.

Aday Başvuru Formundaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından aday sorumludur. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, yazdığı bilgilerdeki eksiklik ve yanlışlardan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz. Yanlış bilgi verildiğinin tespiti hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin bütün hakları geçersiz sayılır. ÖSYM tarafından gerektiğinde adaylara; telefon, SMS, e-posta vb. yollarla bilgilendirme yapılabildiğinden ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemindeki iletişimle ilgili alanların mutlaka güncel ve doğru bilgileri içermesi gerekmektedir.

ÖSYS'ye başvuru işlemi nasıl tamamlanacak?

Başvuru Merkezinde Yapılacak Başvurular

Tüm Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alacaklardır. Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Adayın başvuru merkezine gitmeden önce aşağıdaki işlemleri tamamlamış olması gerekir:
- 2015-ÖSYS Aday Başvuru Formu eksiksiz ve doğru doldurulmuş olmalıdır.
- Son sınıf düzeyinde olup da okulu başvuru merkezi olmayan adayların, 2015-ÖSYS Aday Başvuru Formundaki eğitim bilgileri kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olmalıdır (MEB e-okulda bilgisi olanlar hariç).

Başvuru merkezine giderken adayın yanında bulundurması gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:
-Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş (aday son sınıf öğrencisi ise onaylanmış) 2015-ÖSYS Aday başvuru Formu
-Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T. C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.
-ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde engel/sağlık bilgisi yer almayan veya engel bilgisi değişen adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış sağlık raporlarının bir örneği.
Başvuru işleminizi yaptıktan sonra sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini başvuru süresi içinde yatırarak BAŞVURUNUZU TAMAMLAYINIZ.
Başvurunuzu başvuru tarihleri içinde https://ais. osym. gov. tr üzerinden MUTLAKA KONTROL EDİNİZ.

İnternet İle Bireysel Başvurular

015-ÖSYS'ye bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM'nin İnternet sayfasında "2015-ÖSYS Bireysel Başvuru" alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularınısüresi içinde tamamlayacak ve sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini yatıracaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 19 Ocak 2015 tarihinde, saat 23.59'da sona erecektir.
2015-ÖSYS'ye KKTC ve yurt içinden başvuran adaylardan;
-"YGS'ye girmek istiyorum. " seçeneğini işaretleyenler 50, 00 TL'yi,
-"Sınavsız geçiş hakkım var, YGS'ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum. " seçeneğini işaretleyenler 15,00 TL'yi (Bu seçeneği işaretleyen adaylardan süresi içinde 15,00 TL ücreti yatırmayanlar sınavsız geçiş hakkı için yükseköğretim programı tercihinde bulunamaz. )
YGS, 15 Mart 2015 Pazar günü tek oturumda yapılacaktır. Sınav, saat 10.00'da başlayacak ve 160 dakika sürecektir. YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur.

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Bu belgeyi, T. C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM'nin https://ais. osym. gov. tr internet adresinden sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebilirsiniz. Belgenin üzerinde sınava gireceğiniz merkez, bina, salon bilgileriniz ile fotoğrafınız bulunmaktadır. Hiçbir aday sınava giriş belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez.

Sınavlara girecek tüm adaylara başarılar dileriz...

Kaynak: Radikal


tyt-sorulari.com açıldı! TYT ile ilgili tüm bilgiler bu sitede!

yks-sorulari.com açıldı! YKS ile ilgili tüm bilgiler bu sitede!

Yorumlar ve Tartışmalar

Facebook eklentisiyle yapılan yorumlar denetimden geçirilmeden yayımlanmaktadır. Bu bölüme yazılan yorumların tüm sorumluluğu yorumu yapan kullanıcıya aittir.